Ptáte se

Adaptace dítěte

Adaptace je sice pozvolná, ale nikoli nekonečná. Rodič přivádí dítě do školky po zralé úvaze a svěřuje ho učitelům - průvodcům. Naším společným cílem je nezávislost a samostatnost dítěte. Platí úměrnost mezi častostí docházky a dobou adaptace. Pobyt rodiče ve školce je možný v prvních několika dnech, kdy společně pracujeme na vybudování důvěry a osamostatnění dítěte. Je dobré, když rodič dítě do školky vyprovází s důvěrou v nás, že se o dítě dobře postaráme, i ve své dítě, že to zvládne. Pak se doba adaptace výrazně zkracuje a všechno probíhá hladce. Ze zkušenosti víme, že příliš dlouhé loučení, viditelné obavy rodiče, slova jako např. “budeš mi chybět”, nebo “plakala jsi?” při vyzvedávání dítěti adaptaci neulehčují. Vaše obavy se přenesou na dítě. Pokud budete vysílat signály “nejsem si jistý/jistá, jestli to zvládne”, pak pro dítě to bude obrovská nejistota, která znásobuje jeho rozrušení z nového prostředí, nových lidí atd.

Jak děti zvládají zimu?

Pokud jsou dobře oblečeny a obuty (jsou v suchu a teple a mají takové oblečení, které jim umožňuje volnost pohybu), zvládají děti zimu velmi dobře. Ne všechny děti jsou otužilé hned a neexistuje přímá úměra v tom, že dítě z lesní školky = otužilé dítě. Záleží na konstituci a získání správných návyků. A také na vašem přístupu. Je důležité nenabalovat dítko už v říjnu, jen co se trochu ochladí. Rádi vám poradíme, jak na to! Mnohem horší jsou v posledních letech sucho a teploty nad 30 °C, které nastávají nezřídka už v květnu nebo červnu.

Potřebují děti nějaké speciální oblečení?

Od podzimu do jara doporučujeme vlněné spodní prádlo, zateplovací a nepromokavou vrstvu. Na jaře, v létě a v časném podzimu vystačí plátěné nebo sofsthellové kalhoty, košile nebo tričko s dlouhým rukávem. Důležitá je kvalitní nepromokavá vrstva a dobré boty. Holínky se hodí celoročně. Po ránu bývá v zázemí velká rosa. Po celý rok nosíme pokrývku hlavy: v zimě kuklu nebo čepici, v létě klobouk, kšiltovku nebo šátek. Je potřeba děti příliš neoblékat, aby měly volnost pohybu a mohly se zahřát. Prosím neposuzujte teplotní komfort dítěte podle toho, jak se cítíte vy, když vyjdete z tepla kanceláře a máte na sobě městské oblečení. My jsme venku celý den, a chlad vnímáme jinak. Na co se určitě musíte připravit, je to, že oblečení bude často velmi špinavé. Může se stát, že se při lezení po stromech děti kalhoty protrhnou, nebo při sezení u ohýnku jiskra propálí dírku do mikiny. Věci se často prošoupou a roztrhají dřív, než kdyby se používaly jen na hodinku denně na hřiště. S tím je třeba počítat a nehubovat dítě (ani nás) že je špinavé.

Jak je zajišťováno stravování?

Dopolední svačinu a dostatečné množství pití na dopoledne zajišťují rodiče. Oběd a odpolední svačina jsou zajištěny dovozem jídla z jídelny mateřské školy podle standardů stravování dětí.

Bývají děti méně často nemocné?

Určitě stonají méně než v běžné školce v budově. Není to ale jen pravidelným pobytem venku, ale také menší pravděpodobností, že se nakazí. V uzavřených prostorách trávíme velice málo času. S čím se však můžete setkat, je veš dětská, které se v dětských hlavách daří úplně stejně v běžných školkách i u nás i další běžné sezónní dětské nemoci jako např. neštovice.
Děti také mohou přijít k drobným úrazům jako jsou boule, odřená kolena, třísky, škrábance od trní. Může je poštípat komár, vosa nebo včela, mohou chytit klíště. Pracujeme s nářadím, například krájíme zeleninu nožem, takže každé dítě pravděpodobně udělá zkušenost s říznutím do prstu. K úrazům, které by vyžadovaly ošetření u lékaře, dochází velice zřídka.

Máte nějaké další otázky? Napište nám.